Nincs hideg, csak sz*r ember? Akkor nincs nagy vihar sem, csak kevés akaraterő?
Reggel nagyon lekesen és nagyon későn keltem. Kialudtam magam, aztán reggeliztem s újra a nyakamba vettem a várost a kint tomboló vihar ellenére.
Reggeli közben megnéztem, hogy milyen múzeumok maradtak ki, s úgy döntöttem, hogy a Saga múzeum nem ér meg 15 eurót, ezért végül a halászati/tengerészeti múzeumot látogattam meg, s tervbe vettem a fényképészeti múzeumot és a vulkán kiállítást. A halászati múzeumban kezdtem, de már majdnem dél volt, mire odaértem. Ez volt az első (és nagy valószínűséggel az utolsó) múzeum, ahol fizetnem kellett, de ez sem került túl sokba, viszont érdekes volt.
Külön részleg volt a hajókon dolgozó nőkről, hogy ők hogy éltek, s megtudtam, hogy nem meglepő módón nagyon kevés nő dolgozott a fedélzetem, legtöbb esetben maximum egy hajónként, de már az 1800-as években született egy törvény, miszerint ugyanolyan fizetést érdemelnek és egyforma jogokkal és kötelességgel rendelkeznek, mint a legénység többi tagja.
Egy másik teremben megcsodálhattam, hogy milyen eszközökkel halásztak, de volt berendezett hajóorr, halszárító építmény és üzemi halpucoló gép is.
Az is kiderült számomra, hogy nagy ellenségeskedés volt a brittek és az izlandiak között az 1900-as években az óceánban található tőkehalak miatt. Nem nagyon tudták eldönteni hogy ki hol, mikor és mennyit halászhat. Sok érdekes történet van e mögött is, számomra a legszimpatikusabb: egy dalszöveg részlet, szabad fordításban (angolul volt a múzeumban): Nem túl okos állat a tőkehal, de a britteket még ő sem szereti.
Ezek után újra megharcoltam a széllel és eljutottam valahogy a városházáig, ahol egy óriási 3 dimenziós térkép van az alagsorban. Különleges érzés volt végignézni, hogy mennyi helyen jártam már s mit nem láttam még és jól esett nyugtázni, hogy ahhoz képest, hogy mennyi időm volt, egészen sokat utaztam. Sok időt töltöttem el a térkép körbesétálásával, emlékek felidézésével, de nem sajnáltam. Sok van belőlük szerencsére (mármint szép emlékből).
A fényképészeti múzeum végül kimaradt s a vulkán kiállítást is inkább végigszaladtam, mint megnéztem, de így is érdekes volt. Különböző vulkáni kőzetek, kristályok, hamu és ami talán a legérdekesebb volt, földszeletek a különböző vulkánok környékétől, amelyeken látni lehetett a kitöréseket, ahogy rétegződtek az eltérő színű, finomságú és összetételű kövek, kavicsok és hamu a sejtett időszámításunk előtti 2000. évből egészen a 2010-es Eyafjatlajöküll kitöréséig. (Az Eyafjatlajöküll tulajdonképpen a gleccser neve, ami a vulkánt borítja, azt jelenti a szigetek hegyének gleccsere. A vulkán tulajdonképpen a szigetek hegye nevet viseli - Eyafjatla -, mert egyedül Ő látható a Vestman szigetekről.)
Ezt követően bankba mentem s végre megkaptam a szép piros izlandi bankkártyámat (nem kell többet pluszba fizetni minden kátyahasználatkor - yeey ) s kértem hozzá online felületet is. Amikor bemész a bankba kell húzni egy számot s utána, rendszerint, kb 10 percet várni, amíg sorra kerülsz. Nagy boldogan készítettem magamnak egy cappucinot, mert már nagyjából bőrig voltam ázva deréktól lefele, amikor beértem a bankba, illetve készítettem volna, de alighogy megnyomtam a gombot csengettek, cserélődött a szám a kijelzőn és én voltam soron. Gyosan kellett dönteni, hogy inkább megvárom a cappucinom és húzok még egy számot vagy otthagyom a meleg italom és megoldom a "hivatalos ügyeket". Az utobbi mellett döntöttem és titkon reménykedtem benne, hogy senki sem fogja lenyúlni a poharat, amit előkészítettem. Nem így történt. Ugyan egészen gyorsan ment, mire visszaértem az autómatához a cappucinomnak hűlt helye volt, de készítettem egy másikat :D ingyen van. Miután mindez megvolt, meg szerettem volna változtatni a pin kódomat, nehogy összekeverjem, elfelejtsem stb. Azt mondták, hogy ezt az bejáratnál található bankautómatánál tudom megtenni. Boldogan, a forró kávét szorongatva kiléptem az előtérbe, nagy büszkén betettem a kártyám s láss csodát, az autómata csak izlandiul tudott. Nem hogy a pint nem sikerült átálítani, örültem, hogy sikerült a kártyát visszanyerni az autómatából.
A banki incidenst követően meglátogattam Edot, mert megígérte, hogy segít megtervezni az északon töltendő 5 napot. Szombattal kezdődően lesz 5 szabadnapom, amikor az ország északi felét szeretném bejárni, Akureyri, Myvatn, Dalvík, Húsavík környékét. Ez meglepően gyorsan ment, írtunk egy egész szép kis listát a látnivalókkal s felosztottuk, hogy hogy fér bele a napokba.
A következő uticél a Kringlan nevű bevásárlóközpont volt, kellett vegyek egy pár dolgot az útra, a buszokkal azonban most sem volt szerencsém. Megkérdeztem Edot, hogy hogy tudok Tőle eljutni a legkönnyebben a boltig, mire azt mondta, hogy a 11-es busszal, de valahol elcsúszott valami az iniformáció átadásakor és a rossz irányba ültem fel, így újra volt egy kis városnéző sétám, de hát szerencsére nincs végállomás, körbe mennek a buszok (vagy legalábbis azok, amikre eddig rosszul ültem fel). Így 20 perc helyett 50 percet vett igénybe, hogy célba érjek, de láttam a városnak egy olyan részét, amit eddig nem.
S ha eddig azt hittem, hogy tombol a vihar odakinn, hát megkaptam. 20 perccet kellett volna várni a következő buszra, de mivel nagyjából 10 percre lakunk a bolttól, úgy döntöttem hazasétálok. Lehet jobban jártam volna, ha megvárom a buszt. A zacsim nehéz volt, a szél tombolt, az eső szakadt. Időnként, amikor a szél csendesült kicsit szedtem a lábam, amikor nagyon fújt beálltam az út melletti fa alá. Majd fél óra alatt, bőrigázva, de hazaértem :D
Estére pedig már csak az online bankfiók visszaigazolása, pár mail és a blogírás, főzés maradt. Mostmár pedig lassan fekszem.
Ezzel a hihetetlenül jól sikerült, halászati múzeumban készült képpel kívánok Nektek nagyon szép napot.
(Fel lehetett próbálni a reprodukcióját a régi halászruháknak, ez egy bőr sapka, amit halolajjal kezeltek. Rettenetesen kancsi és borzasztóan sárga vagyok ezen a képen, de fogjuk rá a kamerára, mert hát ugy hibást mindig könnyebb találni, mint bevallani, hogy kicsit kancsi és sárga vagyok ;) )